Aktualności

Transkrypcja dla „Polarniczek”

Wyrazownia dudni w klawiaturę! Aktualnie Tokosłów działa przy transkrypcjach do reportażu na temat polskich stacji polarnych pt. „Polarniczki”. Powstająca książka Dagmary Bożek tworzona jest na podstawie zebranych przez autorkę materiałów – rozmów z kobietami, które mają lub miały związek ze środowiskiem Arktyki i Antarktyki.

Dzisiaj przesłuchałam piątą rozmowę. Praca ta uczy błyskawicznego pisania klawiaturowego, a także daje dużo do myślenia na temat postaw kobiet, które uczestniczyły w zimowaniach na Spitsbergenie. Warto dodać, że nie tylko! Dla mnie osobiście jest to także refleksja na temat własnych wymagań w stosunku do samej siebie i podejmowanych przeze mnie wyzwań. Z każdym kolejnym nagraniem odkrywam, że (paradoksalnie!) znane mi są kształty ambicji tych kobiet, choć zawsze niechętnie idę w góry, a nawet pagórki. Widocznie każdy ma szczyty i ciężkie buciska w swojej dziedzinie.

Szczególnie istotne wydają mi się tematy psychologiczne i omawianie różnego rodzaju mechanizmów, z którymi mierzy się polarnik czy badacz w ekstremalnych warunkach. Związane z tym cele, marzenia i sposób myślenia o różnych potrzebach ludzkich, uczy mnie zrozumienia dla takich decyzji. Nie jest to przecież oczywiste jak radzić sobie w warunkach związanych z izolacją, poczuciem ciągłej presji i ambicji polarników, a także relacji grupowych. Warto więc podkreślić jak wielką rolę odgrywa tutaj rozwijająca się dziedzina badań psychologicznych w odniesieniu do uczestników wypraw polarnych.

Wciąż wiele rzeczy jest dla mnie zagadką np. poczucie humoru polarniczek, które często żartują z ryzyka, które podejmują lub podejmowały; ich dziarskość i chęć „wtapiania się” w krajobrazy (niemalże pragnienie pochłonięcia ich osoby przez naturę), czasem chęć głębokiej kontemplacji szaro-kolorytu (na Spitsbergenie); ucieczka przed innymi aktywnościami i „miękkością życia”. Pojawia się wielokrotnie temat napięć emocjonalnych i szukanie odpowiedzi jak zostają one rozładowane. Istotna wydaje się też kwestia odpowiedzialności za własne popędy seksualne (zarówno wśród kobiet i mężczyzn).

Wiele jeszcze przed nami! Oczekujcie na książkę Dagmary Bożek! Projekt powstaje w ramach programu Młoda Polska. Więcej informacji na – https://polarniczki.pl

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *